Biżuteria z perłami - kiedy sprawdzi się najlepiej?

Od dawnych wieków perły jako morski kamień stanowiły ważny element strojów wysoko postawionych arystokratów. Jako, że nie wymagał obróbki, ponieważ od samego początku ma formę idealną. Pierwsze wzmianki o używaniu tych kamieni pochodzą już z starożytnej Persji oraz Chin. Pełniły one także funkcje duchowe. W Indiach perły były talizmanem, który chronił ludzi przez złymi duchami. Był też symbolem miłości w małżeństwie. Trochę inaczej wyglądało to w Państwie Środka, gdzie symbolizowały one władze. Co ciekawe, tylko cesarz nosił perłowy naszyjnik, natomiast urzędnicy musieli zadowolić się jedynie małym paciorkiem.

Z kolei wieki XVI i XVII są nazywane wiekami pereł właśnie. Wtedy każdy, kto miał choć trochę więcej pieniędzy chciał nosić te mleczne korale. Za największą miłośniczkę pereł uważana była angielska króla Elżbieta I, która ponoć nie pojawiała się przed nikim jeśli nie miała na sobie siedmiu pasm naszyjników. Podobno ostatni sięgał aż do kolan.

Od XX wieku możemy zaobserwować spadkową tendencję do używania tych pięknych kamieni. Uważa się, że postarzają one osoby noszące je. Jednak są projektanci mody, którzy opierają się temu i stosują perły w swoich propozycjach, często z bardzo dobrym skutkiem. Jeśli planujemy zacząć nosić taką biżuterię musimy uzupełnić swoją wiedzę na temat tego jak i z czym nosić perłowe naszyjniki.

Odpowiednie dobranie kolczyków

Od lat trwają dyskusje na temat sposobu noszenia pereł. Istotną kwestią jest z czym je nosić i jak odpowiednio dobrać styl kolczyka. W jednym wszyscy się zgadzają: każdej kobiecie dodają one elegancji i wyrafinowania.

Bardzo ważnym elementem jest wielkość koralika. Etykieta wskazuje na zwiększanie ich średnicy wraz z wiekiem kobiety. Dla młodych kobiet idealnym wyborem jest kolczyk o średnicy 5 mm. Można też założyć koralik o milimetr większy, chociaż jest on blisko granicy dla kobiet w średnim wieku. Wynosi ona 7-8 mm.

Stosuje się także pewien podział rozmiaru kamienia ze względu na jego przeznaczenie w biżuterii:

  • małe koraliki zazwyczaj stosowane są do kolczyków
  • duże perły używane są w naszyjnikach, wygląda to naprawdę dobrze
  • natomiast największe kamienie używane są tylko jako osobne elementy, np. na pierścionku

Jaki kolor perły dobrać?

Drugim czynnikiem przy wyborze pereł jest ich kolor. Należy dopasować go odpowiednio do odcienia skóry, koloru oczu czy makijażu. Według teorii typów kolorystycznych do dziewczyn jesiennym i wiosennym pasują kolory ciepłe, natomiast dla letnich czy zimowych odpowiednie będą chłodne odcienie.

Jeśli masz ciemną cerę doskonałym wyborem będą żółte oraz złote perły. Zielone czy brązowe sprawdzą się przy cerze jaśniejszej. Do włosów w odcieniu ciemnego blondu czy rudości dopasuje się perłowy róż oraz błękit. Standardowe, kremowe koraliki sprawdzą się przy każdej kobiecie. Jedynie uwagę trzeba zwrócić na to czy jej odcień jest ciepły czy zimny. Dla odważnych kobiet znajdzie się jeszcze jeden kolor - czarny. Symbolizują one mądrość, więc są ciekawym dodatkiem.

Zasady noszenia perłowej biżuterii

Perły jako uzupełnienie

Ten piękny kamień nie może być traktowany jako osobna część stroju i być całkowicie oderwany od reszty. Bardzo uważne jest utrzymać całość w jednym tonie, tak by obecność pereł była dodatkiem i uzupełnieniem wizerunku. Wszystko musi się z nimi zgrywać, bo tylko wtedy razem stworzą idealną całość.

Czy łączyć ją z inną biżuterią?

Oczywiście można, ale należy robić to z rozwagą. Perły mają swój określony styl i określone zastosowanie. Nie wyróżniają się a komponują z całością. Dlatego nie dodajemy do nich innych kamieni. Zdecydowanie odradza się diamenty czy rubiny, a nawet mniej szlachetnie kryształy. Dopuszcza się za to użycie metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro.

Inną kwestią dotyczącą łączenia z inną biżuterią jest zadbanie, by tylko jeden element perłowej biżuterii się na nas znajdował. Tak więc zakładając kolczyki nie dokładamy do tego naszyjnika, tylko jedno z dwóch. W przeciwnym wypadku możemy wyjść na kobietę starszą i niedostępną.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14