Jak bezpiecznie przekłuć nos?

Przekłuwanie nosa to forma zdobienia ciała znana od wielu lat. Niegdyś taki drobiazg umieszczony w nosie bądź uchu potwierdzał przynależność do danego plemienia, czy społeczeństwa. Duża ilość kolczyków często oznaczała również pełnienie bardzo odpowiedzialnej funkcji i potwierdzały wysoką pozycję społeczną takiej osoby. W obecnych czasach kolczyki w nosie kojarzymy raczej z indywidualnym sposobem wyrażania siebie i swojego stylu niż z przynależności do pewnej subkultury. Ozdoba w nosie wymaga jednak ostrożności i dbania o higienę, by nie dopuścić do powstania zakażenia. W poniższym artykule przekonasz się jak bezpiecznie przekłuć nos! 

Jak wygląda przekłuwanie nosa?

Przekłucie nosa to krótki zabieg, trwający zaledwie kilka sekund. Zwykle tę część ciała przekłuwa się igłą wenflonową lub iniekcyjną. Odczucia bólowe są kwestią bardzo indywidualną, jednak często zależną od części nosa, w której umieszczony będzie kolczyk. Niezwykle istotny jest też także rodzaj materiału, z którego wykonana została ozdoba. W piercingu nosa raczej unika się produktów wykonanych ze złota, czy srebra. Zwykle stawia się na ozdoby hipoalergiczne, niezawierające niklu, który jest najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych. Do piercingu nosa fantastycznie sprawdzi się hipoalergicznej i bezpiecznej biżuterii Blomdahl.

Aby uniknąć groźnych powikłań, zabieg powinien odbyć się w profesjonalnym gabinecie piercingu. W kwestii jakichkolwiek przekłuć ciała warto udać się do profesjonalisty, który opierając się o znajomość anatomii danej części ciała, będzie w stanie założyć ozdoby, tak by nie uszkodzić sąsiednich tkanek. Gabinet powinien wyróżniać się także wysokim standardem higieny. Piercer zawsze powinien nosić jednorazowe rękawiczki!

Jak pielęgnować rankę po przekłuciu nosa?

Pielęgnacja przekłutego nosa nie różni się znacznie, od piercingu wykonanego w dowolnym miejscu na ciele. Najważniejszymi kwestiami, o których należy pamiętać, jest utrzymanie higieny i regularne, cykliczne przemywanie miejsca przekłucia przy użyciu soli fizjologicznej, czy też mydła antybakteryjnego. Po każdorazowym umyciu ranki warto wytrzeć skórę jednorazowym, papierowym ręcznikiem. Przy tej czynności należy zachować dużą czujność, tak by przypadkowym szarpnięciem, nie naderwać rany. Do kilku dni po zabiegu należy unikać bądź znacznie ograniczać spożywanie alkoholu, palenie papierosów, czy przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Co więcej, w czasie wykonywania makijażu warto zadbać o to, by kolczyk nie został pokryty warstwą kosmetyku. Aby świeże przekłucie miało szansę wygoić się szybko i bezproblemowo należy także unikać niepotrzebnych stresów oraz wysypiać się. Zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta także będzie stanowiła wspaniałe uzupełnienie procesu gojenia się przekłucia w nosie. Przez okres dwóch tygodni należy ograniczyć aktywność fizyczną, zakładającą zwłaszcza ciężkie treningi siłowe, czy też wizyty na pływalni! Ponadto, należy pamiętać, że wymienić można wyłącznie całkowicie wygojony kolczyk! 

Przeciwskazania po wykonania piercingu nosa 

Przed wykonaniem przekłucia nosa, należy zapoznać się z szeregiem przeciwwskazań do tego zabiegu. Na liście przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania piercingu nosa jest między innymi:

  • Alergia, zwłaszcza uczulenie na metale,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Choroby przewlekłe nerek, czy układu krążenia wymagające leczenia farmakologicznego,
  • Choroby wirusowe tj. AIDS, WZW,
  • Nowotwory,
  • Ciąża.

Profesjonalnie wykonany piercing nosa to z pewnością oryginalna i ciekawa ozdoba, popularna zwłaszcza wśród młodych ludzi. Warto jednak pamiętać, że każda ingerencja w ciało ludzkie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Nawet błahe przekłucie nosa w nieprofesjonalnych warunkach, może skutkować zarażeniem się chorobami tj. AIDS, żółtaczka, czy tężec. Bezpieczne przekłucie nosa zawsze powinno odbywać się w sprawdzonym salonie. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się zakażenia, należy przestrzegać zasad pielęgnacji i higieny co najmniej kilka dni po zabiegu!

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14