Jak dbać o przekłute uszy, nos i pępek - Higiena i pielęgnacja

Pielęgnacja uszu po przekłuciu nie jest trudna, ale należy wykonywać ją systematycznie. Zatem jak powinna wyglądać pielęgnacja po przekłuciu uszu? Zabieg higieniczny należy rozpocząć od umycia rąk, aby nie dotykać uszu brudnymi dłońmi. Następnie trzeba oczyścić przód i tył przebitego płatka ucha, używając płynu do pielęgnacji uszu lub wacików Blomdahl. Uszy należy przemywać dwa razy dziennie. Nie wolno wyjmować kolczyków. Kolczyki mają pozostać w uszach przez 6 tygodni i dopiero po tym czasie można je wyjąć. Należy poluzować zapinkę i delikatnie obracać kolczykami na sztyfcie uważając, aby zapinka nie urażała uszu i nie wkręciły się w nią włosy. Pomiędzy zabiegami uszy mają być suche, kolczyki luźno zapięte, aby ściśnięte ucho nie uległo infekcji.

Podczas mycia głowy szamponem trzeba przemyć uszy najpierw wodą, a następnie płynem do pielęgnacji uszu i osuszyć jednorazowymi chusteczkami higienicznymi. Zalecane jest przecieranie uszu łagodnymi dla skóry wacikami Blomdahl Piercing Aftercare, które dobrze oczyszczają przestrzeń między uchem a zatyczką. Należy zakrywać uszy używając preparatów do włosów tj. szampon, mydło, odżywki w płynie, lakier do włosów i produkty do stylizacji. Jeżeli uprawiamy sport lub pływamy musimy zadbać, aby okolica ucha po ćwiczeniach i przemyciu płynem do pielęgnacji uszu, była sucha. Nie należy też dotykać uszu bez potrzeby. Kolczyki powinny być wykonane z medycznej stali chirurgicznej lub innego materiału, który nie uczula. Najlepsze będą hipoalergiczne kolczyki Blomdahl. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie ucha i niewielki obrzęk, powinien on zniknąć w przeciągu 48 godzin, jeżeli opuchnięcie powiększy się lub ucho ulegnie infekcji należy zgłosić się do lekarza.

Jak dbać o uszy po przekłuciu chrząstki? Higiena uszu po przekłuciu chrząstki jest podobna jak w przypadku płatków uszu. Należy jednak nie wyjmować kolczyka z ucha przez okres 12 tygodni. Po wyjęciu kolczyka przekłuciowego można nosić inne kolczyki, ale na prostym sztyfcie i tego typu kolczyki muszą być noszone, aż przez 12 miesięcy. Warto zadbać, aby materiał kolczyków nie był alergizujący. Najlepsze będą hipoalergiczne kolczyki Blomdahl z cieńszym sztyftem. O gojenie ucha, ze względu na przebitą chrząstkę, należy dbać bardzo starannie, a w razie problemów trzeba zasięgnąć porady lekarza, aby chrząstka nie uległa trwałemu uszkodzeniu. 

Pielęgnacja uszu po przekłuciu u dziecka wygląda podobnie jak u dorosłego, dlatego warto zaczekać, aż dziecko będzie na tyle duże, że samo będzie potrafiło zadbać o higienę swoich uszu. Podczas gojenia uszu należy uważać, aby nie zahaczyć ubraniem o kolczyki, podobnie podczas kąpania i mycia głowy. Jeżeli przebijamy uszy niemowlakowi musimy zadbać, aby dziecko bezpiecznie przeszło okres gojenia uszu.

Kolczyk w pępku - higiena

Jeżeli chodzi kolczyk w pępku, system higieniczny w zasadzie nie różni się od pielęgnacji innych przebitych części ciała. Miejsce przekłucia należy przemywać 3 razy dziennie. Można to robić ciepłą wodą, roztworem soli fizjologicznej, preparatami antyseptycznymi, wacikami Blomdahl. Jeżeli chcemy użyć mydła najlepiej, jeżeli jest to mydło szare o właściwościach antybakteryjnych, hipoalergiczne i bezzapachowe. Nie powinno ono znajdować się na miejscu przekłucia dłużej niż pół minuty. Do osuszania piercingu należy wykorzystać ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne. Dodatkowo nie należy spać na brzuchu, trzeba unikać ciasnych i obcisłych ubrań, można zakleić pępek gazą lub opatrunkiem. Przez okres gojenia pępka nie wolno pływać w basenie, chodzić do solarium. Trzeba zdrowo się odżywiać, unikać stresu i nadmiernego wysiłku, zrezygnować z alkoholu i używek oraz papierosów. Zalecany jest wypoczynek i wysypianie się oraz zażywanie witaminy B, C i cynku.

Jak dbać o przebity nos?

W przypadku przebitego nosa higiena przebiega bardzo podobnie. Zabieg higieniczny przemywania piercingu należy wykonywać dwa, trzy razy dziennie np. wacikiem Blomdahl. Najpopularniejsze rodzaje piercingu nosa to: septum, nostril i bridge piercing. Po piercingu septum, gdzie przekłuciu ulega przegroda nosa, gojenie trwa od 4 do 6 tygodni. Obrzęk, pieczenie i ból mogą występować nawet do 2 tygodni od przekłucia. Rana może krwawić. Nie należy ruszać kolczykiem po świeżo przebytym zabiegu. Jeżeli rana krwawi zbyt długo, zmienia się kolor wydzieliny lub zauważymy niepokojące objawy, należy udać się do lekarza. Gdy gojenie przebiega dobrze, trzeba odpowiednio pielęgnować nos, nie nakładać makijażu na miejsce z kolczykiem. W razie kataru delikatnie wydmuchiwać nos w miękkie chusteczki. Ważne, aby kolczyk był antyalergiczny i nie zawierał niklu. Najlepszy będzie kolczyk Blomdahl.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14