Kolczyki z perłami - czy warto?

Biżuteria towarzyszy ludziom od setek lat. Zawsze chętnie ozdabiali swoje ciała, aby poczuć się w pewien sposób wyjątkowo. W zależności od regionu świata, ozdoby te przybierały różne formy i miały różne znaczenie.

Biżuteria - ozdoba, która towarzyszy nam od wieków.

Do dziś chętnie ubieramy biżuterię, aby uzupełnić kreacje bądź w pewien sposób wyrazić swoją osobowość. Zarówno kobiety jak i mężczyźni noszą różnego rodzaju kolczyki, naszyjniki, bransoletki czy inne ozdoby. Niektóre z nich z czasem nabierają nie tylko wartości materialnej, ale również sentymentalnej, szczególnie takie, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, czy zostały podarowane przez wyjątkową osobę. biżuterii przypisuje się różne znaczenia, w zależności od tego, z czego została wykonana. Każda kultura ma swoje wierzenia, ta sama rzecz według jednych może przynosić pecha, a w innym kraju będzie odbierane jako talizman szczęścia

Czym są perły?

Perły wytwarzane są przez małże, tworzy je ta sama substancja, co wewnętrzna strona ich muszli. Gdy do wnętrza małży przedostaje się intruz, w wyniku procesów obronnych wytwarzana jest spora ilość masy perłowej, która go otacza kilkoma warstwami, tworząc w ten sposób perłę. Niegdyś perła stanowiła swojego rodzaju trofeum. Gdy na początku dwudziestego wieku zaczęły powstawać hodowle pereł na szeroką skalę, poszukiwania pereł naturalnych przestały być popularne. Dziś, jeżeli są znajdowane, to przy okazji połowów małż i ślimaków na cele spożywcze. Perły uzyskane z hodowli można nazywać perłami naturalnymi, lecz należy dodać, że pochodzą właśnie z hodowli. Niegdyś słowo naturalne, było zarezerwowane wyłącznie dla pereł, które powstały bez ingerencji człowieka. W hodowli w ciele mięczaka umieszczana jest tkanka nabłonków która została pobrana od innego osobnika i w ten sposób rozpoczyna się proces formowania perły. Warto zwrócić uwagę, że są to perły hodowane, a nie hodowlane.

Czy warto nosić kolczyki z pereł?

W naszej kulturze panuje przesąd, że perły mogą przynosić pecha. Według polskich wierzeń perły są łzami anioła. z tego powodu nie powinno się obdarowywać nimi innych osób, ponieważ osoba obdarowana będzie zalewać się łzami. Utarło się, że mężczyzna nie może ofiarować pereł swojej kobiecie, ponieważ wywoła to między nimi konflikt. Niegdyś perły jako biżuteria ślubna lub w pierścionku zaręczynowym były nie do pomyślenia. natomiast w krajach azjatyckich perły mają zupełnie inne znaczenie niż to które utarło się w naszej kulturze. Według nich perły przynoszą mądrość, bogactwo i szczęście. Na szczęście coraz mniej osób jest przesądnych i chętnie wybierają biżuterię z pereł doceniając ich walory estetyczne. Jest ona niezwykle efektowna, dodaje uroku i fantastyczny sposób uzupełnia wyjściowe kreacje, jak najbardziej warto zakładać przedmioty z pereł. Nadaje się tak samo na eleganckie wyjścia jak i do ubrania na co dzień, do pracy czy do szkoły. Są one świetnym pomysłem na prezent dla osób w każdym wieku są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody, uzupełniają klasyczne stylizacje. Dlatego nie warto przejmować się przesądami które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i cieszyć się blaskiem i urodą pereł. Coraz częściej zdarza się, że na biżuterię z pereł decydują się również mężczyźni. Obecnie popularne są nie tylko klasyczne kolczyki z jasnych pereł, ale można zakupić również je w różnych kolorach lub na przykład w połączeniu z kryształami.

Jak dbać o biżuterię z pereł 

Perły należy przecierać suchą ściereczką po każdym ich użyciu. Kiedy pojawią się na nich mocniejsze zabrudzenia należy użyć specjalnych środków do pereł. Nie należy ich przechowywać w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność.

Ponieważ perły są substancją organiczną z biegiem czasu będą ulegać starzeniu. Pierwszym jego etapem jest matowienie pereł, następnie pojawiają się pęknięcia i naturalne rozwarstwienia perły. Ostatecznie zaczynają się łuszczyć i następuje ich rozpad. Jednak nie powinno nas to zniechęcić do zakupu ponieważ taki proces może trwać około 150 lat, a w przypadku gdy odpowiednio zadbamy o ich czystość i przechowywanie, perły przetrwają jeszcze dłużej.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14